Ragyogó fogak
fog, szájápolás
Egy mosoly, mely mögül szép, ápolt fogsor villan elő, rendkívül meghatározó lehet embertársainkról alkotott véleményünk kialakításában... Fogaink jó állapotának megőrzése azonban folyamatos odafigyelést és rendszeres karbantartást igényel. A szájhigiéniáról és a fog-, illetve fogínybetegségek megelőzéséről dr. Bodó Irén fogorvost kérdeztük.
Hogyan tanácsos ápolni fogainkat?
-Egyik legfontosabb dolog az alapos fogtisztítás, vagyis -ha lehetőségünk van rá -minden főétkezést követően mossunk fogat! A tízórai, az uzsonna vagy nassolás utáni fogtisztításra pedig tökéletesen alkalmasak a cukor nélküli rágógumik.
Van-e jelentősége annak, hogy milyen fogkrémet és fogkefét használunk?
-Természetesen mindkettő nagyon fontos. A különféle márkák között viszont nincs jelentős különbség. A fogkrémet érdemes annak figyelembevételével kiválasztani, hogy elsősorban mire jó (fogszuvasodás, fogínysorvadás, fogkőképződés ellen, fehérítésre... stb.). A fogkefék közül keresztsörtéset (a kefe sörtéje hol hosszabb, hol rövidebb) ajánlott használni, mivel ez a fogközök tisztítására is alkalmas. Léteznek gumis belsejű fogkefék is, melyekkel a fogfelszínt lehet alaposan letisztítani.
Az elektromos fogkeféről?
-Szerintem nagyon jó. Azok közül is legjobb a háromdimenziós, ami többféle irányban mozog -a fog felszínét, az ínyhez közeli és a fog közötti részeket is tökéletesen letisztítja. A fogmosás ideális esetben, hagyományos fogkefével körülbelül öt percet vesz igénybe. Elektromos fogkefével lehet, hogy kicsit hosszabb ideig tart a művelet, azonban a tisztítás eredményesebb.
A fogínyt is ápolni kell!
Milyen kiegészítőket érdemes használni a fogápoláshoz?
-Esténként a fogselyem használata mindenképpen indokolt, hiszen fogmosás után a fogközökben megbújik az ételmaradék, ami rongálja a fogakat. Léteznek vékonyabb viaszolt és viaszolatlan, illetőleg vastagabb fogselymek, melyet a fogak szorosságának figyelembevételével kell kiválasztani. Aki igazán precízen akarja ápolni fogait, annak ajánlatos fogínyzuhanyt is használni, ami masszírozza az ínyt, ezáltal serkenti annak vérellátását, továbbá segít eltávolítani a fogközökben megrekedt lerakódást.
F ONTOS! Fogínyzuhany csak egészséges íny esetén használható -ha gyulladt, akkor előbb ki kell kúrálni.
A fogíny edzettsége milyen elváltozásoktól óv meg?
-Ép fogíny esetén sokkal nehezebben alakul ki fogínysorvadás vagy-gyulladás. Ezek kialakulását tökéletes szájhigiéniével lehet kivédeni. Akik hajlamosak fogínysorvadásra, azoknak gyakoribb fogászati ellenőrzés és a rendszeres fogkő-eltávolítás javasolt, valamint a fogápoláshoz szükséges kiegészítők használata is ajánlott.
F IGYELEM! Hosszan tartó fogínygyulladás esetén érdemesebb szakemberhez fordulni, mintsem hónapokig különböző öblögetőket használni. Ezeket a szereket csak -fogorvosi kezelés mellett a szakember javaslatára -gyulladás esetén, illetve annak megszűnéséig szabad használni. Az öblögetőfolyadékok akkor segítenek, ha a használatot megelőzően fogkő-eltávolítást is végez a fogorvos, hiszen a fogkő segít fenntartani a gyulladást.
Modern megelőző módszerek
A megelőzés szempontjából mire érdemes még figyelni?
-A fog leggyakoribb betegsége a fogszuvasodás, melyre már kisgyermekkorban ajánlatos odafigyelni. Néhány éve létezik egyfajta technika, az iontoforézises, mellyel meg lehet erősíteni a fogzománcot, és így csökken a fogszú kialakulásának esélye. A félévenkénti kezelést igénylő módszer felnőtteknél és gyermekeknél egyaránt jó eredménnyel alkalmazható.
J ó TUDNI! Gyerekkorban, amikor a végleges rágófogak (6-os, 7-es) már kibújtak, és még épek, a fogak rágófelszínét le lehet fedni olyan barázdazáró anyaggal, ami véd a szuvasodástól. Továbbá létezik olyan zselé, amellyel hetente egy alkalommal kell bedörzsölni a fogakat, s ez is erősíti a fogzománcot.
Mi a helyzet a fogkővel?
-Fogkő akkor keletkezik, ha valaki nem tökéletesen tisztítja a fogát, hiszen a fogkő nem más, mint a plakkra lerakódott ásványi anyagok megkövesedése. Persze vannak, akik sűrű nyáluk és annak összetétele miatt nem tudják elkerülni a fogkőképződést. Nekik olyan fogkrémet javasolt használni, amelyben apró szemcsék vannak, mert ezek segítenek a fogkőlerakódást kiküszöbölni.
J ó TUDNI! Legalább félévente ajánlott elmennünk a fogorvoshoz fogkő-eltávolításra.
Akiknek koronájuk, hídjuk vagy fogszabályzójuk van?
ajánl-Korona és híd tisztításához a hagyományos fogmosás mellett fogínyzuhany, illetve vastagabb fogselyem alkalmazása ott. Akinek nagyok a fogközei, annál sokat segít az -interdentális kefe-, aminek a vége egy vékony kis körkefe, mely befér a fogak közti hézagokba, és segítségével jól tisztítható a fogfelület.
Milyen gyakorisággal menjünk fogorvoshoz?
-Fogorvoshoz nem akkor kell elmenni, amikor már nagy a baj! Ha még nincs semmi probléma, akkor is érdemes évente egyszer megnézetni a fogak és a fogíny állapotát. Az utóbbi időben szerencsére egyre többen keresik fel fogorvosukat, hogy elkerüljék a komolyabb bajt.